Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

To „Narodowe Czytanie” należy do fanów wojskowości. Lębork w „Przedwiośniu” mądrych słów.

„Były to jakby wędrówki w słońcu po krainie dalekiej baśni o sobie dla siebie samych” – twierdzi Stefan Żeromski  w „Przedwiośniu”.

Literacki poranek!

8 września  2018 roku cała Polska mobilizuje siły i czyta publicznie „Przedwiośnie”. W ten, wyjątkowo słoneczny i deszczowy, poranek wszyscy zasiadają przy stole i wsłuchują się w słowo przewodnie Pana Jana Kiśluka, który przybliża tło historyczne wcześniejszych takich  akcji czytelniczych. Rok 2018 przyciąga, bowiem publiczność do mundurów, wojskowości, gdyż w rolę aktorów wcielają się m.in. uczniowie z klas logistycznych PCE w Lęborku.

Początek czytania!

Pierwszy kontakt z „Przedwiośniem” rozpoczyna się od wystąpienia Burmistrza Miasta Lęborka – Pana Witolda Namyślaka.  Podczas wsłuchiwania się w prezentowany tekst nasi harcerze rozdają siedzącym  słodkie jabłka. A po lekturze tego dzieła nadchodzi  czas na trudne pytania literackie, które organizatorzy nagradzają pakownymi siatkami. W kolejnej części artystycznej, 5 uczniów PCE rozpoczyna czytanie wybranej książki. Fragmenty woluminu opowiadają o:

-  miłości, starych drukach, roli jaką odgrywa każda Matka, a rekwizytem scenicznym pozostaje sztuczny kwiat, przekazywany sobie przez czytającą młodzież.

***

Kwiat – to symbol piękna, młodości i „Przedwiośnia”. I tacy jesteśmy w PCE oraz w  Lęborku. Młodzi. Szczęśliwi. Literaccy. Pochłonięci czytaniem. Spotykamy się przy żabkach, które wsłuchują się w wartościowe przesłania..

W rolę kolejnego aktora wczuwa się więc Pani Alicja Zajączkowska, a po niej przedstawiciele innych szkół.    

Aktorzy dnia:

- Burmistrz Miasta Lęborka, Pan Witold Namyślak.

- Pani Alicja Zajączkowska,

- Starosta Lęborski,

- MBP w Lęborku,

- Lot Ziemia Lęborska – Łeba,

- LCK Fregata,

- Hufiec ZHP Lębork,

- Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku  -  klasa mundurowa,

- Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku,

- CSiR.

Patronat honorowy obejmuje Para Prezydencka.

„Licząc na ślepy traf  i na szczęście (…) nacisnął klamkę, którą już znalazł i trzymał w ręce”. (…) Wziął w rękę książkę, która obok leżała  i w miejscu, na którym tom był rozłożony , zaczął czytać” - – twierdzi Stefan Żeromski  w „Przedwiośniu”.

Sylwia Skroś

 

Zobacz nasze