Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

„Czarna kobieta, biały kraj” – Waris Dirie

Czy czarna może być tylko kawa?

Każdy z nas pragnie się stale rozwijać, pogłębiać wiedzę, a  następnie zdobywać świat. Dobrym przykładem na trafne decyzje jest więc osoba- Waris Dirie. Ta znana z programów telewizyjnych i licznych książek – czarna kobieta  - to buntowniczka przeciwko okaleczaniu płci pięknej w Afryce. Jej nieustanna walka o godność małych dziewczynek - przekłada się na publikacje, wywiady z dziennikarzami, występy w TV, a także na spotkania z bardzo ważnymi i znaczącymi politykami.

- W jednej ze szkół autorka książki  wypowiedziała więc następujące słowa:

- „Mówiłam im , jak ważne jest wykształcenie i jak doniosłą rolę dla przyszłości Afryki mogą one odegrać. Jeśli tylko udałoby się osiągnąć, żeby wszystkie afrykańskie dzieci umiały pisać i czytać, znały jakiś język obcy i wiedziały więcej o tym, co dzieje się na ich kontynencie i na świecie, wiele mogłoby się zmienić w Afryce. Tłumaczyłam , że edukacja może pomóc pokonać rasizm i nienawiść, a dobrze wykształcona młodzież  jest warunkiem postępu na tym kontynencie i tym samym polepszenia sytuacji ekonomicznej wielu Afrykanów. „ – cytat z „Waris Dirie – Czarna kobieta”.  

W 2002 roku została utworzona Fundacja jej imienia. Głównym zamiarem jest zwalczanie FGM. Autorka książki jest także ambasadorem ONZ, kocha wszystkich Somalijczyków.  Waris Dirie  - marzy o życiu w bezpiecznej Afryce, zapobieganiu AIDS, przełamywaniu tabu o młodych dziewczynach żyjących w Afryce, wydawaniu ich za mąż, prowadzeniu kampanii przeciwko okaleczaniu,  o obronie praw Człowieka, pracy oświatowej, o zakazie poligamii, o inwestycjach gospodarczych, wsparciu technologicznym, o dostrzeganiu potencjału  - Afryki.

Jak twierdzi:

- „Pracę, której sam się podjąłeś zawsze da się wykonać” – przysłowie kenijskie.

Nowość na Rynku Księgarskim....

Sylwia Skroś