Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Jak komisja obradowała nad pracami - „Tacy sami… Autyzm” - obchody w 2016 roku

„Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 2 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Banku PKO BP przy ul. Staromiejskiej przy przejść na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

– Nasza ideą było to, by zaproszenie do udziału w konkursie było stało się pretekstem do przekazania najmłodszym w przystępny sposób informacji o autyzmie. Służyć temu mogły materiały jakie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej dostosowane do wieku odbiorców – wyjaśnia Wioletta Tubacka, jedna z koordynatorek plastycznego konkursu.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim obejmuje:

g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tacy sami…  Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)” – źródło http://niebieskiskarb.pl/

Konkurs plastyczny został podsumowany 17.03.2016 roku w SOSW.

Komisja w składzie:

- p. Halina Krzewniak

- p. Wioletta Tubacka

- p. Gosia Krawczak

- p. Sylwia Skroś

- p. Bogusława Meller

 - podzieliła wszystkie prace na 3 kategorie. Każda z nich obejmowała po 5 osób nagrodzonych oraz kilka wyróżnionych. Wszystkie plastyczne dzieła odznaczały się zrozumieniem wskazanego tematu, który, jak zauważyło jury – nie należał do takich łatwych.

Oceny jury:

 Zachwycające były prace przedszkolaków, które posługiwały się różnymi nietypowymi technikami, przekładając Autyzm na bardziej dostępny dla otaczającego je środowiska. Starsze grupy wiekowe kładły natomiast  nacisk na precyzję, wielość  wszelkich barw, ukazanie przesłań, prawie zapachu farb, pasteli i wycinanek, gdyż oprócz plastycznego obrazu liczył się u nich dosłowny  „ reklamowy wyraz”  tematu.

Liczyły się zmysły

Jury po burzliwych debatach nagrodziło najciekawsze prace, wykorzystujące zmysły, wzrok i zapach. Cały temat –  artystycznego Autyzmu – przedstawiał różne osoby  jako jednostki – samotne, oddzielone od grup rówieśniczych, za przysłowiowymi  szybami, a z drugiej strony dawał rozwiązania dla tej choroby, czyli formy wsparcia w kolorowym, zwyczajnym świecie, z wyciągniętymi szeroko dłońmi i sercami wszystkich ludzi. Prace dotykały zatem problematyki, z którą radzą sobie Rodzice takich dzieci, jak i One we wszystkich  placówkach oświatowych w trakcie swojej  całej edukacji.

Czy i Ty rozumiesz ten problem tak samo, jak wszyscy plastycy?

Pewnie , tak, gdyż  i w 2016 roku  -  Lębork włączy się w obchody  Światowego Dnia Autyzmu.  

Tam wszyscy będziemy – Tacy sami….

Sylwia Skroś 

 

Zobacz nasze