Jak „Sztuczna inteligencja” zmienia wartość nauki?
W dniu 30 maja 2025 roku odbyła się 40 – ta edycja Lęborskich Dni Techniki, gdzie tematem dominującym okazała się „Sztuczna inteligencja”. Uczniowie z klasy 2 TLB, pod opieką p. Sylwii Skroś – wysłuchali, więc wykładu dr inż. Tomasza Kocejko z Wydziału Elektroniki, Inżynierii Telekomunikacji i Informatyki Katedry Biomedycznej Politechniki Gdańskiej pt. „Sztuczna inteligencja wczoraj dziś jutro. O wyzwaniach związanych z AI oczami inżyniera”.
W ramach seminarium wyświetlono obrazowe slajdy, omówiono:
- zasady działania ChatuGPT, zawiłe ścieżki informatyczne prowadzące do logicznego programowania, powiązania pracy mózgu z budową szkieletu dla bazy informacji tworzącej sztuczną inteligencję, podkreślano wyjątkową rolę bibliotek z zasobami unikalnej i wielodziedzinowej wiedzy oraz zajęto się publikacjami przeskanowanymi w obszernej sieci. Jak podkreślał wykładowca – spora ilość słów, poukładanych w zdania, a następnie w posty i artykuły – to zagadnienia ogólne, natomiast publikacje naukowe stanowią w tym wykresie najmniejszą ilość danych.
Sztuczna inteligencja – posiada zapisaną wiedzę, zbiór informacji, przykłady odpowiedzi, ale nie myśli w ten sposób, co człowiek. Dlatego przy pobieraniu treści warto zadbać o korektę i sprawdzić prawdziwość opisywanych zagadnień.
Uczniowie z klasy 2 TLB – dowiedzieli się, dlaczego tak szybko i technologicznie zmienia się współczesna nauka, technika i nasza jakość codziennego życia.
Głównym organizatorem tego wydarzenia był: Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku.
Sylwia Skroś
Zapraszamy na nową stronę internetową PCE