Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Zwiedzajmy wystawy promujące Czytelnictwo

 Rolą bibliotek szkolnych jest promocja czytelnictwa. W związku tym nauczyciele tam pracujący zachęcają i polecają lektury, które ich zdaniem warte są naszej uwagi. W holu PCE, ZSP przygotowano więc podróż z Romą Ligocką, jako liryczną zachętę do odkrywania uroku jesieni. Kolorowe liście spadające z drzew kojarzą się nam przede wszystkim  z długimi spacerami podczas, których mamy czas na wspomnienia z dzieciństwa, młodości i podróż z autorką książek po – pięknej miłości. Liryczne wyznania unoszące nasze ciała do świata bogatej wyobraźni to głównie wyjątkowy styl proponowany nam , jako odskocznia od dnia codziennego. Ale umysł kobiety, która nie tylko pisze i tworzy, to tajemnica każdego nowego dnia. Unosząc się ,jak liście na wietrze nie zapominajmy o tym co jest nam bliskie i piękne, aby zwiedzając inne kraje poznawać ich kultury i bogate obyczaje.

„Roma Ligocka, właściwie Roma Liebling (ur. 13 listopada 1938 w Krakowie) –polska malarka i pisarka.

Urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Dawida Lieblinga (zm. 1946) i Teofili z domu Abrahamer. Część wojny przeżyła w getcie krakowskim, potem wraz z matką ukrywała się u rodziny polskiej. Ojciec przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Nazwisko Ligocka zostało przybrane jeszcze w okresie przebywania w getcie.

Pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Autorka książek: Dziewczynka w czerwonym płaszczykuZnajoma z lustraKobieta w podróżyWszystko z miłości oraz Tylko ja sama. Za książkę Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, we wrześniu 2001, uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Pisuje felietony m.in. do magazynu „Pani”.” - Wikipedia

- Jej książki opisują życie takim , jakie ono jest. Z problemami, przeżyciami, wzlotami i upadkami. Pewnie , dlatego w ślad za autorką może wyruszyć każdy z nas, aby przy okazji poznać historię Żydów, aktorów, matek, zgłębić bogate życie artystyczne i zasmakować liryczności, która z dotykiem skrzydła czarnego Anioła opowiada nam o tym co czuje autorka książek. Osobiste wyznania promują w literaturze wyjątkowy styl pisania, z którym Czytelnik może się utożsamiać i zgłębiać swoją wiedzę z zakresu malarstwa i  sztuki.

Sylwia Skroś

Zobacz nasze