Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Zobacz - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

227 lat temu to jest 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił ustawa zasadniczą zwaną „Konstytucją” regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Ta 3-cio Majowa Konstytucja pokazała całemu światu, że Polska jest krajem nowoczesnym i postępowym.

Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Jest to polskie święto obchodzone od 1919 do 1939 roku oraz ponownie od 1990 roku.

Z tej okazji w Naszym mieście o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie po mszy jej uczestnicy przemaszerowali al. Wolności pod Obelisk Niepodległości (przy Rondzie Solidarności).Tam odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Zgromadzonym mieszkańcom Lęborka zaprezentowany został krótki program artystyczny wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku. Przemówienie wygłosił Burmistrz Lęborka Witold NAMYŚLAK. Odczytany został Apel Poległych i kompania Honorowa Jednostki Wojskowej z Lęborka oddała salwę honorową. Pod Obeliskiem Niepodległości przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorstw, szkół, organizacji społecznych i mieszkańcy Lęborka w towarzystwie pocztów sztandarowych Jednostki Wojskowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, szkół i innych organizacji, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów w hołdzie tym, którzy oddali życie za niezależność, demokrację i wolność. W uroczystości tej uczestniczył dyrektor Naszej szkoły, poczet sztandarowy i delegacja uczniów z pierwszych i drugich klas Technikum Logistycznego o profilu wojskowym.

Opracował Mirosław Świątkowski w oparci o Internet i Wikipedie.

 

Zobacz nasze