Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Warsztaty ręcznego pisania synonimów

 Wybrani Uczniowie z  klasy 2 TLA – PCE, ZSP – otworzyli w Czytelni  warsztaty ręcznego pisania synonimów. Słowem wyjściowym – było znaczenie – Walentynek.   Zanim jednak uruchomione zostały wszystkie pomysły zaprezentowane zostało papierowe pudełko z dodatkami. To w nim miały się zmieścić niewidzialne – myśli – które otwieraliśmy  specjalnymi kluczykami. Do ich przygotowania posłużyły  kartki z gazety, a także naturalne sznurki. Klucze do ludzkiego, wyjątkowo twórczego umysłu,  zachęcały wszystkich do napisania wyrazów tworzących  cały ciąg skojarzeń.

Synonimy to inaczej wyrazy podobne, bliskoznaczne, których sens jest zawsze taki sam. Posługujemy się nimi , gdy pragniemy zastąpić jedno słowo zupełnie innym, rozbudować swoją wypowiedź, poszukać znaczenia w innych językach, w słowniku polskim, w specjalnym słowniku wyrazów bliskoznacznych. Warto jest je wykorzystać przy tworzeniu: wypracowań, tekstów na dowolne tematy, listów, w trakcie  budowania wypowiedzi  do innych ludzi.

Przygotowanie oryginalnych synonimów wymagało od młodzieży chwili zastanowienia co potwierdziło fakt, że to zadanie nie należało do  takich  prostych. 

Sylwia Skroś