Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Szkolna Rodna Mowa Kaszubska w PCE - ZSP

W PCE - ZSP w Lęborku w multimedialnej czytelni odbyły się 21.04.2016 roku Eliminacje Szkolne Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej– Rodnej Mowy. Warto przy tej okazji podkreślić, że to właśnie w naszej szkole  po raz XVIII  zmagali się uczniowie recytujący w języku kaszubskim. Wystrój wnętrza czytelni szkolnej  wzbogacony o liczne obrusy, serwety kaszubskie, które przynieśli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.Na stole umieściliśmy natomiast elementy zastawy stołowej kaszubskiej i tradycyjne jadło kaszubskie. Nie zabrakło drożdżówki, smalcu ze skwarkami, kiszonych ogórków, śledzi, kwaśnego mleka, powideł śliwkowych.

Od godziny 10:00 rozpoczęły się pokazowe recytacje uczniów, którzy byli oceniani przez jury w składzie:

- Wicedyrektor PCE - ZSP – p. Danuta Milewska- Biały

- pedagog – p.A.Motas

- nauczyciel biblioteki –p.S.Skroś

Przy ocenianiu uczestników brane było pod uwagę: pamięciowe opanowanie tekstu, sposób wypowiedzi ustnej, recytacja i ubiór uczniów. Spotkanie w otoczeniu skarbnicy wiedzy  czyli  w czytelni, odbyło się miłej,  typowo kaszubskiej atmosferze podczas, którego młodzi ludzie tłumaczyli na język polski swoje wiersze i fragmenty prozy  i rozmawiali w tym popularnym  języku.

 Postać pisarza, poety kaszubskiego Stefana Fikusa przedstawiła w prezentacji multimedialnej p.D.Milewska-Biały.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce –  Marcin Wejer - klasa III TLA

II miejsce- Barbara Choszcz - klasa I TLb,

III miejsce- Magdalena Mechlińska  – klasa III TLB ,

Wszystkim 19 uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! Laureatom życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych.

Danuta Milewska - Biały