Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Święto Niepodległości w PCE.

 Motto:

Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

Z tej okazji w czwartek 10 listopada 2022 r. odbyła się uroczysta akademia. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczniowie z klas: I TLB, I A, IV TLA, I a  przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. Akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

Po akademii został podsumowany konkurs o Patronie szkoły Eugeniuszu Kwiatkowskim.

I miejsce w konkursie zajął Rafał Labuda – uczeń klasy IV Tap

II miejsce zajęła Wiktoria Grubba – uczennica klasy II TLa

III miejsce zajęła Wiktoria Kreft – uczennica z klasy IV Tap

Wyróżnienie otrzymali:

Aleksandra Migiel z klasy I TLa

oraz Aleksandra Mielewczyk również z klasy I TLa

Akademia została przygotowana przez wychowawcę klasy I A Panią Marzenę Cierocką - Szychta. Dekorację przygotowała Pani Aleksandra Motas. W ramach zajęć plastyki uczniowie przygotowali białe i czerwone róże. Nad poprawnym działaniem sprzętu nagłaśniającego czuwał Pan Sławomir Hryczak. Pani Sylwia Skroś zadbała o uchwycenie tych pięknych chwil w obrazie fotograficznym. Poczet sztandarowy przygotował Pan Mirosław Świątkowski. Dużą pomocą byli nauczyciele wf, którzy udostępnili salę gimnastyczną na czas prób i dzień występu oraz pomogli w ustawieniu krzeseł.

Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia uczestniczyli w akademii, aby wspólnie świętować Święto Niepodległości.

                                                                                     Marzena Cierocka - Szychta

***

V SZKOLNY KONKURS PIEŚNI  PATRIOTYCZNO- ŻOŁNIERSKIEJ

Dnia 10 listopada 2022 roku odbył się V Szkolny Konkurs Pieśni Patriotyczno-Żołnierskiej. W konkursie wzięło udział osiem klas. Wszystkie z ogromnym zapałem i zaangażowaniem prezentowały przygotowane utwory. Jury po burzliwych naradach ogłosiło wyniki:


    • I miejsce zajęła klasa III Tla, wykonująca „ Rotę”
    • II miejsce przypadło klasie IV Tap i piosence „ Dziewczyna z granatem”
    • III miejsce zdobyła klasa I Tlb i piosenka „ Rozkwitały pąki białych róż”.

GRATULUJEMY!

Wszystkim klasom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w tegorocznym konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji.

Organizatorzy

Zobacz nasze