Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Poznaj wizytę w redakcji gdańskiej gazety, po agencje reklamowe i Centrum Eksperyment!

 Wizyta w redakcji gdańskiej gazety!

Uczniowie z klas  -  2 TLA, 2 TLB, 4 TLA, 4 TLB, 3 TLA, 3 TBOZE, 2 a, 3 A , z PCE-ZSP ,  21 września 2017 roku udali się do siedziby gdańskiej gazety, aby  aktywnie uczestniczyć   w  2  ścieżkach edukacyjnych. Pracownicy Biura Regionalnego AMS przygotowali bowiem, w stylowo urządzonym  pomieszczeniu kawiarnianym,  slajdy z zakresu prezentacji nowych chwytów reklamowych - umieszczonych w miejscach publicznych.

Omówiono zasady tworzenia:

- reklamy outdoorowej,

- citylightów,

- prac w sektorze kreatywnym,

- prac należących do zakresu agencji reklamowej.

W biurze!

Młodzi uczestnicy warsztatów zwrócili uwagę na zdjęcia przystanków autobusowych, na których przygotowano trójwymiarowe reklamy.

Spore wrażenie wywarły m.in.

-  filiżanki gorącej kawy,

 - szablony uczestnictwa w meczu piłkarskim,

- prace  graffiti,

- ludzie umieszczeni  na prawdziwych krzesłach, które przymocowano do ściany kolorowego  budynku.

W Agencji!

Bogata forma reklamowania określonych produktów została omówiona przy wskazaniu zasad copywriterskich i marketingowych. Uwagę przyciągał dość popularny język korzyści, który od kilku lat dynamicznie zdobywa rynek sprzedaży. Zasady tworzenia haseł reklamowych, treści  stanowiącej motywy do wyjęcia komórki i włożenia do wirtualnego koszyka nowych przedmiotów, jedzenia i skorzystania z podpowiedzi terenowych, spotkały się z pytaniami uczniów, którzy codziennie korzystają  z dobrodziejstw Internetu. Efekt wnikania w szyby przystanków, dotykania ubrań, natychmiastowego wypicia kawy  - reklamował specjalne plakaty i folie.

W redakcji!

W drugim etapie zwiedzaliśmy redakcję gazety. Zadawaliśmy pytania dotyczące:

-  pracy przy jej składzie, przygotowania każdego artykułu, budowy leada,  przedziału czasowego zawartego w publikacjach zdjęć i treści, zadaniach dziennikarskich, roli jaką odgrywają fotoreporterzy, rozprowadzania gazet na terenie całej Polski, dodatkach regionalnych, spotkaniach z politykami, dynamicznego wkraczania na rynek e- gazety.

Uczniowie poznali zasady przygotowania do druku każdej  gazety, przebywania w redakcji do godziny 23:00, pobudki o 3:00 nad ranem, wyszukiwania dobrych tematów dziennikarskich. Przebywali także w pomieszczeniach służących do pracy redakcyjnej, radiowej, nagraniowej oraz  w dalszym etapie  - pomagającej wydawać książki. To w tym miejscu - czekał  na nas  wolumin o Annie Przybylskiej, która  jako aktorka zjednała serca naszych rodaków dobrze zagranymi rolami filmowymi. Autor książki podzielił się  z młodymi ludźmi formami zbierania informacji oraz pracą przy jej napisaniu i wydaniu.  

„Ania. Biografia Anny Przybylskiej” – to opowieść o kobiecie sukcesu, która do końca życia pozostała „łobuziarą”, zwyczajną dziewczyną, matką, żoną, a na końcu aktorką występującą w TV. Poznaliśmy ją  bowiem jako słynną  -  „Marylkę ze Złotopolskich”.

W drodze do eksperymentu!

Kolejny  punkt naszej wycieczki stanowiło Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Dwie grupy szkolne uczestniczyły w warsztatach:

- Człowiek Biomaszyna,

- Mini- Lab.

Po przeprowadzeniu wszystkich eksperymentów uczniowie poznali wystawę interaktywną, gdzie zamykali się w specjalnych kabinach, podróżowali samochodami, oglądali egzotyczną roślinność, badali skałki, podświetlali się szkieletowo, udzielali pierwszej pomocy, a także przeprowadzili doświadczenia chemiczne.

Opiekunami wycieczki byli nauczyciele:

 Pani Justyna Reclaw – Mastronardi, Pan  Tomasz Mielewczyk, Pan Sławomir Hryczak, Pani Sylwia Skroś. 

Z  ramienia Biura Podróży „Czerwiński Travel” -   opiekę nad uczniami objął pilot wycieczki – Pan Michał Kozłowski.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Starostwa Powiatowego – „Otwarte Umysły”.

 

Sylwia Skroś