Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Poznaj - "Pałac Północy" – Carlos Ruiz Zafón

Kalkuta z okien sierocińca

Przenieść się tak do Kalkuty i poznać losy wychowanka z sierocińca, który w roku 1932 miał wówczas – 16 lat, to już nie jest marzenie, ale nasza  rzeczywistość? Wystarczy bowiem przeczytać książkę – „Pałac Północy” – Carlos Ruiz Zafón. A, dlaczego warto jest przenieść się w czasie, pobyć w samotności z bohaterami dzieła,  odpowiada nam  autor: Dorosłe życie rozpoczyna się znacznie  wcześniej niż wybija – 18-tka. Problemy doganiają więc młodych ludzi, którzy po licznych obserwacjach osób starszych chcą za wszelką cenę udowadniać, że doskonale poradzą sobie w każdej życiowej sytuacji. Czy i tym razem tak było?

Kobieta z tajemniczego domu

Nasz bohater poznając kobietę – Sheere -   wybiera się z nią do Pałacu Północy, gdzie odbywa się spotkanie członków tajemniczego  Stowarzyszenia. To tam dziewczyna opowiada wszystkim historię  własnej Rodziny. Jej dom, wnika bowiem w  tajemnice Kalkuty, w pociąg widmo,  w zjawy ogniste,   zaszyfrowane w umiejętny sposób. Sprawa zaczyna być zatem  śmiertelnie niebezpieczna, a przez to jeszcze bardziej pociągająca do jej zgłębienia i rozszyfrowania.

Cytaty:

„Ściany pomieszczenia były całkowicie zasłonięte przez regały uginające się pod ciężarem książek i tworzące dwa półkola wysokości co najmniej trzech metrów. Na podłodze ułożona była mozaika mieniąca się różnymi odcieniami czerni i punkcikami z kryształu górskiego niczym ….(…).

- Kiedy Ben zapalił kolejną zapałkę , chłopcy spostrzegli, że Sheere już na nich czeka przy spiralnych schodach. Ruszyli za nią bez słowa.”…… - cytat z  Pałac Północy –  Carlos Ruiz Zafón  

-Gdzie zaprowadziły ich schody?

- Jaka jest największa tajemnica Kalkuty?

-Dlaczego jeden pisarz staje się tak popularny na całym świecie?

-Dlaczego czytamy  głównie w ciemnościach?

- Dlaczego przebywamy z książkami tylko w samotności?

 -Co daje nam czytanie?

- Jak rozwijamy nasz umysł poznając losy różnych bohaterów?

Odpowiedź jest tylko jedna:

Każda książka to skarbnica wiedzy, której treść odbieramy w indywidualny sposób. To nasze wyobrażenia i doświadczenia decydują o tym, jaki  stworzymy obraz wszystkich sytuacji i bohaterów.

Sylwia Skroś