Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Podróż od początków piśmiennictwa do pierwszego druku Biblii.

 Podróż od początków piśmiennictwa do pierwszego druku Biblii.

Biblia od czasów kiedy powstała jest dla chrześcijan i nie tylko jednym z ważnych źródłem wiary. Jest także skarbnicą inspiracji dla europejskiej kultury, sztuki i języka. To ważna księga dla ludzkości.

         Fizycznie Pismo Święte ma kształt książki. Stwierdzenie to wydaje się banalne. Jednak mówiąc o Biblii, trzeba pamiętać, iż poszczególne księgi, które ją tworzą były spisywane przez wiele wieków i przez różnych autorów.

         Powstanie Biblii o wiele bardziej niż innych książek ściśle splecione jest z formowaniem się pisma, powstaniem alfabetu, technikami pisania, kopiowania i drukowania oraz wytwarzaniem i dostępnością materiałów piśmienniczych, którymi w starożytności były kamień, glina, papirus, pergamin. Jak na historię ludzkości papier to wynalazek stosunkowo młody choć zdaje się, że współcześnie powoli przekaz informacji zmierza ku nośnikom cyfrowym.

         Od starożytności, aż niemal po nowożytność dostęp do wiedzy zawartej w książkach, umiejętność czytania i pisania oraz związane z tym wykształcenie były prawdziwym luksusem zarezerwowanym tylko dla elit, podobnie jak posiadanie książek. Dopiero czasy nowożytne przyniosły przełom w tej dziedzinie i dzisiejsze możliwości wydają się niemal nieograniczone. Otwartą kwestią pozostaje to czy uczeń potrafi to docenić i wykorzystać.

         Nad tymi wszystkimi zagadnieniami mogli podjąć refleksję uczniowie klas pierwszych technikum w ramach lekcji religii i w nawiązaniu do projektu edukacyjnego „Przystań ulubionych książek”. Uczniowie wnikliwie zapoznali się  z historią powstawania Pisma Świętego. Drugą częścią zajęć były warsztaty pisania na tabliczkach glinianych pismem klinowym. Jak pokazała praktyka, zajęcie to nie należy do łatwych, lecz pozwoliło choć trochę zrozumieć i doświadczyć mozołu oraz trudu jaki wkładali w pisanie starożytni.

 

Ks. Wojciech Prądziński

Zobacz nasze