Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Kuchnia literacka - ogólnopolski konkurs gastronomiczny

 Kuchnia literacka - ogólnopolski konkurs gastronomiczny

Odbył się 27.10.2016 w Gdańsku

fragment z książki, z której zaczerpnięto inspirację

    „Pamiętam jednak, że po tym , jak skroiłem zające, zamarynowałem kawałki w białym winie, liściu laurowym, pokruszonym czosnku , słodkawym occie, słodkiej musztardzie niemieckiej i kilku pogniecionych, ususzonych jagodach jałowca, aby uzyskać ten nieco gryzący i sosnowy posmak. Odpowiednio zmiękczone, zające spędziły kilka godzin , gotując się powolutku w żeliwnym garze. Nie było to nic wielkiego. (…)

 Jako uzupełnienie dania, zamiast tradycyjnych kluseczek na maśle, przygotowałem parzony z miętą kuskus oraz sałatkę z ogórka w kwaśnej śmietanie, oprószoną garścią borówki brusznicy. Chciałam, aby stworzyły kojący, lekki kontrapunkt do ciężkiego musztardowego zająca. Oczywiście teraz, patrząc wstecz , zdaję sobie sprawę, że połączenie ogórków ze śmietaną było inspirowane – świadomie lub nie – przez ratę, jogurtowo – ogórkowy dip z mojej ojczyzny.

      Na przykład tarty Jean-Pierre a  z czerwonych owoców miały bardzo przyzwoitą kruszonkę, gęste, wykrzywiające usta wypełnione: creme de cassis zachowywało właściwą równowagę między słodyczą owoców a kwaskowatością tarty.

(…)Odrobina startej na tarce gałki muszkatołowej na creme fraiche  wyniosłyby ten deser do poziomu czegoś wyjątkowego, podobnie jak kilka poziomek z lasu, rozrzuconych na obrzeżu tacy.

    Teraz Madami Mallory przyciągnął bulgoczący na kuchence żeliwny garnek. Pulsował, wypełniając powietrze octową parą. Uniosła ciężką pokrywkę i zajrzała do środka, podziwiając gulasz z dziczyzny. Powąchała i chwaliła widelec. Wbiła go w zajęcze mięso , ustąpiło z łatwością.

Szefowa kuchni strzeliła palcami i już Marcel pojawił się obok z małym talerzykiem i łyżeczką. Spróbowała zająca z odrobiną musztardowego sosu, miętowego kuskusu i towarzyszącej im sałatki z ogórków ze śmietaną.

   - Nieco przyciężkawe z tymi jagodami jałowca. Wystarczyłyby trzy lub cztery, albo tylko zaznaczyć ich obecność. (…) doprawdy, to jest coś innego. Świetna robota. Wyjątkowo nietradycyjne dania uzupełniające; proste, lecz dopasowane. Muszę powiedzieć, Hassanie , że masz właściwe wyczucie do dziczyzny.”         

·         opis bibliograficzny (autor  - Richard C. Morais , tytuł książki – PODRÓŻ NA STO STÓP, nazwa wydawnictwa – BELLONA Spółka Akcyjna, Warszawa 2013,2014)

 

Szkołę reprezentował  zespół  :

  1. Agata Dziemiańczyk

   2. Dorota Cichoń

Uczennice klasy III A kucharz ,które zajęcia praktyczne mają w hotelu NEPTUN w Łebie

Nazwy potraw konkursowych zespołu:

   1. : KRÓLIK NA MIĘTOWYM KUSKUS Z DEKONSTRUKCJĄ MIZERJI

   2. TARTA Z OWOCAMI Z MUSEM CZEKOLADOWO – MARAKUJOWYM,    KREMEM ORAZ ŻELKĄ TRUSKAWKOWĄ.

Serdecznie gratuluje udziału w tak prestiżowym konkursie

Z życzeniami dalszych sukcesów

Krystyna Wudniak - Styn

Zobacz nasze