Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Klasy stolarskie w „Budowlance”

Klasy, w których młodzież uczy się zawodu stolarz, funkcjonują w „Budowlance” już od wielu lat. Ostatnio jednak rośnie na lokalnym rynku pracy zainteresowanie tą profesją, podobnie jak wśród uczniów ostatnich oddziałów gimnazjów.

Dobrym przykładem nowoczesnego przedsiębiorstwa z branży stolarskiej, poszukującego pracowników, jest fabryka produkująca meble biurowe - „Polmarco”. Ma ona swoją siedzibę m.in. w Nowej Wsi Lęborskiej i działa w Polsce już od 1981 r. Z jej historią oraz specyfiką zapoznał nas w piątek 08.04.2016 r. Pan Adam Natkański, który jest doradcą technicznym we wspomnianej firmie. Młodzież z oddziałów „stolarskich” – IB, IIB oraz IIIb zgromadzona w sali nr 6 pod opieką nauczycieli Jana Zawady i Sławomira Hryczaka, z zainteresowaniem wysłuchała naszego gościa, który omówił przebieg procesu produkcyjnego mebli, charakteryzując jego poszczególne etapy. Duże zaciekawienie uczniów wzbudziły informacje dotyczące parku maszynowego „Polmarco”, składającego się ze sterowanych komputerowo obrabiarek. Wśród nich znajduje się m.in. piła panelowa, maszyna do wykonywania otworów w płaszczyźnie pionowej i poziomej oraz oklejarka wąskich powierzchni. Ponadto magazyny, w których składuje się płyty potrzebne do wytwarzania mebli, są w pełni zautomatyzowane jeżeli chodzi o załadunek i transport materiałów drewnopodobnych. Pomimo tak dużego zaawansowania technologicznego, zakład „Polmarco” dysponuje jeszcze, wprawdzie nielicznymi, maszynami stolarskimi starszej generacji, obsługiwanymi bez udziału oprogramowania komputerowego.

Uczestnicy piątkowego spotkania dowiedzieli się również o rygorystycznych wymogach w zakresie projektowania mebli za pomocą programów komputerowych. Prowadzący zaznaczył, że procesy technologiczne związane m.in. z malowaniem elementów mebli, przebiegają w przedsiębiorstwie „Polmarco” zgodnie z surowymi normami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego.

Uczący się zawodu stolarz mieli ponadto okazję obejrzeć ilustrowane katalogi, prezentujące wyroby firmy, której przedstawiciela gościliśmy w PCE – ZSP.

Pan Adam Natkański spotkał się także z dyrektorem naszej szkoły – Panem Arturem Obolewskim. Omówiono wówczas możliwość zacieśnienia współpracy. W związku z tym pojawiła się propozycja bezpośredniego zaznajomienia naszych uczniów z wyposażeniem zaplecza produkcyjnego firmy „Polmarco”.

 

Sławomir Hryczak