Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

EUGENIUSZ KWIATKOWSKI - Patron szkoły 20 lat (1996-2016)

„Wszystkie rzetelne wartości są głęboko ukryte i dlatego muszą być zawsze odkrywane”

                   EUGENIUSZ KWIATKOWSKI    - Patron szkoły 20 lat  (1996-2016)

22 kwietnia 2016 roku odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony Patronowi Powiatowego Centrum Edukacyjnego – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Eugeniuszowi  Kwiatkowskiemu.

Młodzież z klasy ITLb – technik logistyk przygotowała apel oraz wystawę poświęconą Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Uczniowie zapoznali koleżanki i kolegów z życiorysem Patrona opowiadając o jego dzieciństwie, edukacji, życiu rodzinnym, zaangażowaniu w działalność legionową, budowie portu i miasta Gdyni, Centralnym Okręgu Przemysłowym, internowaniu w Rumunii i działalności publicystycznej. Młodzież szczegółowo omówiła etapy z życia Patrona koncentrując się na poszczególnych stanowiskach, które zajmował- Ministra Przemysłu i Handlu, Wicepremiera do spraw gospodarczych i Ministra skarbu oraz Delegata Rządu do Spraw Wybrzeża i przewodniczącego Komisji Planu Rozbudowy Trójmiasta. Uczniowie wymienili i zaprezentowali w prezentacji medale i odznaczenia, które Eugeniusz Kwiatkowski otrzymał. Podczas apelu podkreślono, że Kwiatkowski zmuszony został do rozpoczęcia nowego etapu swego pracowitego życia w wieku 60 lat. Musiał zmienić środowisko, oderwać się od swych przyjaciół, pożegnać ukochanych studentów z Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, zrezygnować z dotychczasowych zajęć oraz czteropokojowego mieszkania przy ul. Pułaskiego. Zamieszkał w Krakowie w dwupokojowym mieszkaniu przy ul. Lea, a później przy Al. Słowackiego. Powrócił do zawodu wykonywanego w młodości, zajął się chemią.

Podsumowując występ młodzież przedstawiła wyniki dwóch szkolnych konkursów, które odbyły się w szkole – na prezentację multimedialną i plastyczny. Wszystkie prace zostały nagrodzone książkami i dyplomami. Materiały wykonane przez uczniów będą wykorzystane jako pomoce dydaktyczne na zajęciach z wychowawcą służąc wzbogaceniu informacji o Patronie.

                                                                                            Elżbieta Krystek-Chudziaszek

Zobacz nasze