Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

77 rocznica pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

 "Prawda  Katynia  jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci  Europy i świata" - Jan Paweł II 

10 kwietnia odbył się apel poświęcony 77 rocznicy pamięci ofiar zbrodni katyńskiej   i 7 rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowany przez Panią Marzenę Cierocką –Szychta wraz z uczniami z klasy I TLa.

Podczas apelu przytoczono fakty historyczne,  pojawiły się fragmenty listów,  poezji  i pieśni patriotycznych będące wyrazem pamięci o zamordowanych w 1940 roku Polakach - oficerach, policjantach i więźniach politycznych, którzy zostali umieszczeni w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na zajętych polskich Kresach.

Uczniowie przypomnieli również tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku – katastrofę rządowego samolotu Tu-154, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński                       z małżonką i 94 inne osoby stanowiące delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia katyńska to jedna z najohydniejszych zbrodni w dziejach świata nowożytnego popełniona  na bezbronnych jeńcach wojennych  na rozkaz najwyższych władz, wykonana przez siły bezpieczeństwa ZSRR w 1940 roku, nieukarana i zakłamana do dziś. Nie możemy zapomnieć o tak bolesnej dla nas Polaków historii.

Społeczność szkoły oddała hołd i uczciła minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli w Katyniu w 1940 roku oraz tych, którzy ponieśli śmierć w tragedii polskiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.


Marzena Cierocka –Szychta

PCE-ZSP!

 

Zobacz nasze